Większość osób nie zdaje sobie sprawy, jak wiele zarazków może znajdować się na używanych na co dzień rzeczach. Właściwa dezynfekcja powierzchni roboczych może uchronić zarówno nas jak i klientów czy współpracowników przed zarazkami i wirusami. Płyny do dezynfekcji powierzchni zawierają specjalne substancje, które neutralizują zagrożenia dla zdrowia. Środki do dezynfekcji powierzchni jeśli będą prawidłowo użytkowane mogą uchronić przed niebezpiecznymi wirusami, bakteriami, pasożytami.

Płyny do dezynfekcji powierzchni - skład


Płyny do dezynfekcji powierzchni w większości są wykonane z alkoholu etylowego, benzylowego lub izopropylowego. Mają one działanie antyseptyczne, a dodatkowo sprawiają, że płyny przez długi czas zachowują swoje właściwości. Środki do dezynfekcji powierzchni są skuteczne jeśli zawierają co najmniej 60% alkoholu. Poniżej tego stężenia, może okazać się, że nie wszystkie drobnoustroje zostaną zniszczone.
Dodatkowo na rynku można spotkać preparaty dezynfekcyjne, w których substancją czynną jest nadtlenek wodoru. Często zawierają one również dodatek srebra, które ma działanie bakteriobójcze.
Należy również wspomnieć, że paradoksalnie dezynfekcja powierzchni nie będzie skuteczna jeśli stężenie alkoholu będzie za wysokie. Zbyt wysokie stężenie spowoduje zmniejszenie potencjału biobójczego. Dzieje się tak, ponieważ struktury białkowe w łatwiejszy sposób ulegają zniszczeniu w obecności wody. Jeśli w płynie dezynfekcyjnym alkohol będzie stanowił ponad 80%, zawartość wody będzie bardzo niska co negatywnie wpłynie na jego właściwości.

Jak działają płyny do dezynfekcji powierzchni?


Płyny dezynfekcyjne mają dwustopniowe działanie. Polega ono na pogorszeniu warunków do bytowania drobnoustrojów, a także na ich neutralizacji. Produkty tego typu są proste do zastosowania, wystarczy dezynfekowaną powierzchnię spryskać preparatem i wytrzeć, lub przetrzeć szmatką którą wcześniej nasączymy odpowiednim środkiem. Dodatkowo środki szybko odparowują, dzięki czemu czas dezynfekcji jest stosunkowo krótki.

Gdzie stosować płyny dezynfekcyjne?


Płyny do dezynfekcji powierzchni znajdują zastosowanie wszędzie tam gdzie ważne jest zachowanie czystości i ochrona przed drobnoustrojami. Bardzo często preparaty tego typu wykorzystuje się do dezynfekcji ścian i podłóg zarówno w budynkach publicznych jak i prywatnych. Dodatkowo preparaty na bazie nadtlenku wodoru wykorzystuje się do uzdatniania wody w basenach, a także do odgrzybiania i dezynfekcji systemów klimatyzacji. Kolejnym zastosowaniem jest dezynfekcja wody do spożycia, jeśli nie ma dostępu do wody butelkowanej.

Dodatkowe środki ochrony


Dezynfekcja powierzchni jest tylko jednym ze sposobów ochrony przed niebezpiecznymi mikroorganizmami. Dla przykładu w szpitalach stosuje się środki ochrony takie jak maseczki jednorazowe, kombinezony ochronne, fartuchy ochronne, czy rękawiczki jednorazowe. Środki do dezynfekcji powierzchni w połączeniu z powyższym sprzętem ochronnym zapewnia bezpieczeństwo pracowników przed niebezpiecznymi mikroorganizmami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl